Kategorie
Polecane
Odpowiednie oświetlenie sypialni, czyli jaką lampę wybrać do sypialni?
Odpowiednie oświetlenie sypialni, czyli jaką lampę wybrać do sypialni?

Odpowiednie oświetlenie sypialni, czyli jaką lampę wybrać do sypialni?

Właściwe oświetlenie odgrywa kluczową rolę w aranżacji sypialni. Niestety często o tym zapominamy, popełniając już na starcie wiele pomyłek rzutujących w przyszłości na komfort użytkowania tego pomieszczenia. Złe rozmieszczenie lamp czy nieodpowiednia temperatura barwy światła, to tylko niektóre z nich.

Zobacz, jak zaplanować ulokowanie punktów świetlnych w sypialni i na co zwrócić uwagę, aby uchronić się od popełnienia typowych błędów.

Ile światła potrzebujemy w sypialni?

Prawdopodobnie wielu z was pomyślało, że z racji tego, że w sypialni głównie śpimy, to nie potrzebujemy tam zbyt wielu lamp. Niestety - to błędne przekonanie. Przecież większość z nas oprócz łóżka w pokoju ma także szafę lub biurko, a to już powinno być sygnałem, że światła będziemy potrzebować więcej. Najlepiej już wcześniej przewidzieć ustawienie mebli w sypialni, aby właściwie rozplanować ilość i rodzaj źródeł światła. Nie zapominajmy także, że oświetlenie ma spory wpływ na nastrój, dlatego uwzględnijmy w planach dekoracje świetlne.

nowoczesne lampy do sypialni

Funkcjonalne oświetlenie do sypialni

Na początku warto wytłumaczyć, czym jest oświetlenie funkcjonalne. To nic innego, jak różne rodzaje lamp doświetlających tylko daną strefę w konkretnym celu, jak na przykład lampka na biurku jako światło robocze. Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym takie właśnie światło jest absolutnie podstawą, ze względu na rozmaite czynności, które zdarza nam się tam wykonywać. W końcu w sypialni nie tylko śpimy, ale też ubieramy się, ćwiczymy, czytamy, pracujemy lub oglądamy telewizję.

Lampy boczne

Oświetlenie montowane na ścianie to najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w sypialni. Jest bardzo funkcjonalne (idealnie sprawdza się do czytania lub nad biurkiem, przy którym pracujemy), a nastrojowe lampy naścienne lub kinkiety wyglądają naprawdę atrakcyjnie.

Trzeba nadmienić, że nie muszą one dawać silnego, rozproszonego światła. Ciekawy efekt uzyskamy, montując je jako światło punktowe o delikatnym natężeniu. Taki zabieg dodatkowo ozdobi ściany i podkreśli np. wiszące na niej obrazy.

Lampki nocne i podłogowe

Lampka nocna postawiona na szafce obok łóżka to jedno z najwygodniejszych rozwiązań oświetleniowych w sypialni. Przede wszystkim ułatwi nam ułożenie się do snu, ale także stworzy przyjemny klimat. Ważne jest, aby światło lampki nocnej miało ciepłą barwę i nie było rażące. Dobrze sprawdzą się tu modele z ozdobnym abażurem.

Warte uwagi są również lampy podłogowe, które możemy swobodnie postawić w miejscu, w którym akurat potrzebujemy więcej światła, np. w kąciku do czytania lub bezpośrednio przy łóżku.

nowoczesne lampki nocne

Lampy wiszące do sypialni

Lampy wiszące są naprawdę stylowe i podkreślają charakter wnętrza. W sypialni dobrze sprawdzą się zamiast lampek nocnych po obu stronach łóżka (pojedyncze lampy na długim przewodzie), a także w formie ozdobnej w centralnej części sufitu (kilka lamp w równych odstępach lub nowoczesny żyrandol). Dzięki ich zastosowaniu nasza sypialnia będzie wyglądała awangardowo, zupełnie jak w katalogach z trendami aranżacyjnymi w stylu glamour.

Zwróćmy jednak uwagę, aby zamontowane w nich żarówki nie były zbyt jasne i zimne - może to powodować niepotrzebne pobudzenie i rozdrażnienie, dlatego dopasujmy moc do charakteru lampy.

Lampki wewnętrzne w szafie

Ile razy zdarzyło Ci się szukać konkretnej koszulki w szafie, jednak z powodu półmroku było to prawdziwą trudnością? Pewnie nie raz, dlatego dla własnej wygody warto wybrać garderobę z fabrycznie zamontowanym oświetleniem wewnętrznym lub postarać się o takowe w zwykłej szafie czy komodzie. Z pewnością ten patent przypadnie Ci do gustu i przyspieszy znalezienie upragnionego ubrania. Istnieje sporo modeli lampek LED na baterie, dzięki czemu nie musisz się martwić przewodami i żmudnym montażem.

kinkiety w sypialni

Czy główne oświetlenie sypialni jest konieczne?

W większości pomieszczeń montuje się tak zwane światło główne, oświetlające naraz całe wnętrze. Co ciekawe, w sypialni nie jest tak naprawdę konieczne, jeśli posiadamy sporo źródeł światła punktowego. Wiele zależy od wielkości pomieszczenia - w mniejszym spokojnie możemy poprzestać na lampach bocznych i stojących, jednak w większym warto dodatkowo zadbać o światło rozproszone.

Jeśli zdecydujemy się na montaż światła głównego, należy dokładnie przemyśleć jego umiejscowienie. Najlepiej uniknąć montażu bezpośrednio nad łóżkiem, gdyż podczas leżenia będzie ono nas po prostu razić. Z tej przyczyny unikajmy także lamp o kloszach zwróconych do dołu.

Sufitowe lampy do sypialni

Lampy sufitowe zazwyczaj zaprojektowane są w taki sposób, aby rozproszyć światło na możliwie największą przestrzeń. Biorąc pod uwagę sypialnię, najlepiej wybrać modele, które nakierowują światło na sufit, używając go jako swoistej blendy lub plafony o sporej średnicy. Dzięki temu zyskamy miękki blask, który nie będzie dla nas rażący.

Jako oświetlenie główne dobrze jest wybrać modele o jasnej i białej barwie światła - dzięki czemu cała sypialnia będzie dobrze doświetlona, bez mało estetycznych cieni.

nowoczesna lampa wisząca

Dekoracyjne oświetlenie sypialni - sypialnia z klimatem

Omówiliśmy już podstawowe źródło światła, jednak aranżując sypialnie w stylu nowoczesnym niezbędne jest również oświetlenie dekoracyjne. W tej funkcji niezastąpione będą modne w ostatnich latach taśmy LED lub łańcuchy świetlne.

Gdzie zamontować oświetlenie LED

Taśmy LED zyskały ogromną rzeszę zwolenników - są praktyczne, efektowne, stosunkowo tanie i odznaczają się niskim zużyciem energii elektrycznej. Montowane są właściwie we wszystkich pomieszczeniach, tworząc kolorowe i ozdobne iluminacje. Podobnie dobrze sprawdzą się w sypialni.

Możemy zainstalować je wokół podwieszanego sufitu, u podstawy mebli, wokół telewizora czy na ścianach w formie ram. Niektóre modele łóżek mają nawet wbudowane listwy LED w stelaż. Zazwyczaj możemy sterować je za pomocą pilota, wybierając kolor czy nawet natężenie światła.

Łańcuchy świetlne

Mimo że do niedawna łańcuchy świetlne kojarzyły się ze świętami, dziś są regularnie używane jako rodzaj oświetlenia dekoracyjnego we wnętrzach. Szczególnie popularne są w pokojach nastolatków, jednak sprawdzą się jako klimatyczne lampki nocne zawieszone nad łóżkiem w sypialniach w stylu rustykalnym.

Ozdobne świece

Być może was to zaskoczy, ale oprócz lamp do sypialni ciekawym pomysłem na oświetlenie będą rozmaite świece. Podkreślają one wystrój oraz wprowadzają romantyczny, lekko tajemniczy nastrój. Dobrze o nie zadbać zwłaszcza w okresie zimowym, a także w okolicy Walentynek. Z pewnością partner/partnerka docenią ich obecność.

oświetlenie do sypialni

Lampa do sypialni - na co zwrócić uwagę przy wyborze

Wybór oświetlenia do sypialni nie jest prosty, jednak można go sobie ułatwić stosując się do poniższych zaleceń:

Barwa światła

Wybierając oświetlenie ze wbudowanymi diodami LED lub kupując żarówki do lamp zawsze zwracajmy uwagę na ich temperaturę światła. Sypialnia to miejsce relaksu, dlatego należy unikać barwy chłodnej. Badania dowiodły, że powoduje ona na produkcję melatoniny i działa pobudzająco, a nawet drażniąco, co może wpłynąć na pojawienie się na przykład bezsenności.

Właściwe oświetlenie do sypialni powinno być ciepłe, a nawet żółte. Takie barwy wpływają na wyciszenie organizmu i pozwalają się głęboko zrelaksować. Każda lampa i żarówka ma na opakowaniu informacje o barwie światła wyrażoną w kelwinach. Wybieraj takie, które mieszczą się w przedziale 1000 (bardzo ciepłe światło) do 5000 (białe, lekko ciepłe światło).

Umiejscowienie źródła światła

Ten aspekt był już częściowo wspomniany we wcześniejszych częściach artykułu. Ważne jest, by lampy umiejscowione były tak, aby nie razić i nie męczyć przy tym naszych oczu. Ponadto powinny stanowić integralną część wystroju pomieszczenia. Dlatego warto już na etapie przygotowywania przyłączy elektrycznych wiedzieć, jak rozplanujemy wyposażenie sypialni.

Preferencje drugiej osoby

Często zdarza się, że jedno z was (jeśli dzielisz łóżko z partnerem/partnerką) wstaje lub kładzie się spać o odmiennej porze. Dobrze mieć to na uwadze i zaplanować lampę przy łóżku tak, aby jej zapalenie nie przeszkadzało w odpoczynku drugiej osobie. Z pewnością wpłynie to na mniejszą ilość kłótni w związku, więc... warto :) .

Styl lampy

Wybierając lampy do sypialni koniecznie miej na uwadze estetykę, w jakiej ją urządzasz. Nie każdy model pasuje do każdego stylu, dlatego lepiej się dobrze zastanowić i utrzymać spójność w tej kwestii. Oczywiście zabawa stylami aranżacyjnymi jest ciekawa, ale jeśli kompletnie się na tym nie znasz, warto zapoznać się wcześniej z inspiracjami u zawodowych projektantów.

Światła z zewnątrz

Pomieszczenie oświetlają nie tylko lampy umiejscowione wewnątrz, ale także (zwłaszcza w miastach) te z zewnątrz. Jeśli nie chcesz, aby blask ulicznych latarni wpadał nocą do wnętrza Twojej sypialni, zadbaj o właściwe rolety, które pomogą ci zachować mrok, a tym samym łatwiej zasnąć.

Wygoda włączania i wyłączania światła

Sypialnia jest funkcjonalna wtedy, kiedy sporo czynności możesz wykonywać bez konieczności wstawania z łóżka. Obecne rozwiązania pozwalają na właśnie takie sterowanie lampami, poprzez piloty czy nawet aplikację w smartfonie. Decydując się na to rozwiązanie, wyłączysz wszystkie światła we wnętrzu tuż przed zaśnięciem. Prawdziwa wygoda!

Obecność lustra

Lustra od dawna znajdują zastosowanie w pomieszczeniu jako optyczne powiększenie, ale czy wiesz, że ich obecność wpłynie na rozproszenie światła? Jeśli nie masz możliwości montażu dodatkowej lampy, to zawsze możesz spróbować zawiesić na którejś ze ścian lustro, a tym samym zyskać więcej jasności przy niezmienionej ilości źródeł oświetlenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl