Kategorie
Polecane
Porównanie mocy żarówek LED i tradycyjnych
Porównanie mocy żarówek LED i tradycyjnych

Planując remont czy budowę mieszkania lub domu, jedną z kluczowych kwestii podczas aranżacji wnętrz jest dla nas wybór odpowiedniego oświetlenia. Dobrze dobrane światło wprowadzi do pomieszczenia przyjemną atmosferę i podkreśli jego wizualne atuty. Dlatego tak ważne jest, by poważnie podejść do tematu oraz dokonać rozsądnych i przemyślanych zakupów. Przy doborze oświetlenia musimy się zmierzyć z dwoma głównymi aspektami, jakimi są: wybór lamp oraz zakup odpowiednich żarówek. Dziś zajmiemy się tym drugim.

Wybranie żarówek o odpowiednich parametrach to nie lada wyzwanie. Chcąc wybrać odpowiedni produkt do danego pomieszczenia, musimy zwrócić uwagę na bardzo wiele czynników, jak moc czy ilość lumenów. Jednak najpierw zawsze określamy typ żarówki, w jaki chcemy zainwestować. Możemy zdecydować się na żarówki LED-owe, halogenowe, sodowe, żarówki tradycyjne czy świetlówki energooszczędne. Często wybierane są teraz żarówki LED, jednak problemem może być przeliczenie ich mocy na moc żarówek tradycyjnych. Wartość mocy żarówek LED będzie bardzo odbiegać od tej, jakie ma przypisane oświetlenie tradycyjne, stanowiące ich odpowiednik o takim samym strumieniu świetlnym. Jak przeliczyć moc, jaką ma tradycyjna żarówka na moc żarówki LED? Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę kupując oświetlenie? Czytaj dalej i dowiedz się więcej na ten temat!

Sposób działania poszczególnych żarówek

Żarówka tradycyjna składała się z osłony ze szkła, w środku której znajdowało się włókno grafitowe lub wolframowe, zamocowane próżniowo. Włókno to rozgrzewało się do temperatury równej kilku tysiącom stopni i właśnie w ten sposób emitowało światło. Jednak takie źródło światła wytwarzało jednocześnie dużo energii cieplnej, przez co zużycie energii elektrycznej było znacznie wyższe, co z kolei wiązało się z dużo większymi kosztami. Dodatkowo ten typ żarówek był bardzo kruchy i łatwy do uszkodzenia oraz cechował się stosunkowo krótką żywotnością.

Na pewno bardziej ekonomiczną opcją będą świetlówki energooszczędne, które składają się z korpusu i szklanej rurki w różnych kształtach, która jest wypełniona mieszaniną gazów. To one emitują światło UV pod wpływem energii elektrycznej. Elementem takiej świetlówki jest jeszcze pokrywający obudowę proszek, który działa jak filtr i, absorbując promienie UV, emituje światło widzialne.

Natomiast, w przypadku żarówek LED źródłem światła jest dioda, składająca się z niebieskiej diody elektroluminescencyjnej, która daje światło niebieskie, oraz luminoforu emitującego światło żółto-zielone. To połączenie pozwala na uzyskanie światła o różnej temperaturze barwy. Technologia LED-owa rozwija się w bardzo szybkim tempie, dlatego diody są coraz bardziej wydajne. Ponadto żarówki LED nie nagrzewają się, przez co pobierają mniej energii elektrycznej i są bezpieczniejsze niż tradycyjne żarówki.

Na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu żarówki LED?

Wybór odpowiedniej żarówki to wcale nie taka banalna sprawa. Trzeba wziąć pod uwagę, że jest wiele rodzajów żarówek i nawet na pozór te same produkty, lecz od innego producenta, mogą się bardzo różnić między sobą. Niemal każda żarówka ma inne właściwości, do których należą m.in.:

  • rodzaj,
  • strumień świetlny, czyli ilość lumenów,
  • moc, którą wyrażamy w watach,
  • ilość kelwinów (barwa światła),
  • gwinty,
  • oznaczenia.

Jednym z najważniejszych parametrów żarówki LED są lumeny (lm), które określają ilość dostarczanego światła. Im więcej lumenów, tym silniejszy strumień świetlny żarówki.

Ważne jest też, by określić odpowiednią barwę światła. Temperatura barwowa określana jest w Kelwinach (K), a ich ilość uzależniamy od pomieszczenia, które docelowo ma oświetlać żarówka. Przedział od 2700 do 3000K określa barwę ciepłobiałą, natomiast powyżej 5000K odpowiada bardziej dziennej barwie światła. Przykładowo, do pomieszczeń takich jak salony czy sypialnie sprawdzą się żarówki mające niższą temperaturę barwową, mniej więcej od 2000 do 3000K, które dadzą światło idealne do wypoczynku i relaksu, natomiast miejsca jak biura, klasy, sale wykładowe wymagają źródła światła, które zapewni warunki do odpowiednie do pracy i sprzyjające koncentracji, czyli światło jak najbardziej zbliżone do dziennego - o temperaturze barwowej w przedziale od 4000 do 6500K.

Rodzaj żarówki też jest ważny i zależy od potrzeb. Inną żarówkę wybierzemy, gdy ma pełnić również funkcje dekoracyjne, a inną w miejsce pracy, gdzie potrzebne jest jak najbardziej efektywne źródło światła. Na przykład, do takich miejsc jak sklepy, zakłady czy warsztaty sprawdzą się świetlówki LED.

No i oczywiście moc - to kolejna kwestia, której nie można pominąć, podczas zakupów oświetleniowych.

Jak przeliczyć moc żarówki LED?

Często podczas wymiany tradycyjnej żarówki na żarówkę LED-ową, kupujący zapominają o różnicach w mocy tych dwóch typów źródeł światła, a jest ona spora. Najprostszym sposobem na porównanie żarówki tradycyjnej i LED jest pomnożenie wartości mocy żarówki LED-owej 10 razy i odjęcie od otrzymanego wyniku około 30%. Przykładowo, gdy żarówka LED ma moc równą 10W, to odpowiada ona żarówce tradycyjnej o mocy zbliżonej do 70W. Należy jednak pamiętać, że nie tylko moc ma wpływ na wydajność i emitowaną przez żarówkę ilość światła, gdyż składowych jest wiele (część została już wymieniona wyżej, jak na przykład ilość lumenów).

Jak dobrać moc żarówki led

Podsumowanie

Odpowiednie oświetlenie jest kwestią, której nie warto lekceważyć podczas aranżacji pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Wybór odpowiedniego źródła światła nie jest też tak banalną sprawą, jak mogłoby się wydawać i można spędzić wiele godzin na zakupach, zanim uda się dobrać produkt do oczekiwań i potrzeb. Można jednak skrócić ten czas i ułatwić cały proces, zapoznając się z rodzajami żarówek oraz parametrami, na które warto zwrócić uwagę. W ostatnich latach oświetlenie LED opanowało rynek jako dużo bardziej opłacalny odpowiednik tradycyjnych źródeł światła i warto rozważyć wybór tej właśnie opcji, gdyż żarówka LED ma szereg zalet, który stawia ją ponad innymi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl