Kategorie
Polecane
Rodzaje gwintów w żarówkach — jak dobrać żarówkę do oprawy?
Rodzaje gwintów w żarówkach — jak dobrać żarówkę do oprawy?

Rodzaje gwintów w żarówkach — jak dobrać żarówkę do oprawy?

Aranżacja wnętrz powinna być stylowa i funkcjonalna, a niebagatelną rolę w wystroju odgrywa światło. Niezależnie od tego, czy wybieramy żarówkę do oświetlenia schodów, korytarzy, salonów czy będzie ona używana w lampkach biurkowych lub innych lampach stołowych, pamiętajmy, aby sprawdzić, czy gwint danej żarówki pasuje do naszej oprawy oraz upewnić się, iż wybrana barwa światła będzie dla nas komfortowa. Jak więc odczytać oznaczenia gwintów i odpowiednio dobrać żarówki do opraw? Jaką barwę światła wybrać? Sprawdź!

Gwinty żarówek — rodzaje

Najczęściej stosowane rodzaje gwintów żarówek to:

Gwint E14 (mały gwint Edisona) - oznaczenie E sugeruje przynależność do grupy trzonków Edisona, a 14 jest przybliżoną średnicą gwintu (podaną w mm). E14 to wkręcany gwint, często stosowany w instalacjach domowych o mniejszej mocy (małe żyrandole, kinkiety, lampy stołowe).

Gwint E27 (duży gwint Edisona) - tzw. żarówka z dużym gwintem, powszechnie używany, wkręcany, klasyczny gwint, o szerokim zastosowaniu. Mocowanie dedykowane do lamp i żyrandoli, popularny w domowych instalacjach i w miejscach pracy, przystosowany do pracy o napięciu 230V.

E40 - gwint do żarówek o dużych mocach, najczęściej używane i dedykowane dla żarówek ulicznych.

Żarówki z trzonkiem GU10 (LED GU10) - wtyk reflektorowy LED, wcześniej stosowany w żarówkach halogenowych. Montowany na zatrzask. Światło pada punktowo, strumień świetlny skierowany ku dołowi. Żarówka z takim gwintem idealnie sprawdza się w spotach, oczkach sufitowych i reflektorach.

GU13 - żarówki oznaczone literką G, to tzw. gwinty bagnetowe. GU13 dostępne są w technologii LED i tradycyjnej. Dobrze oświetlają biura, korytarze, garaże i wiele innych.

G4 - gwint stosowany w bardzo małych żarówkach, które świetnie sprawdzą się w domowych gospodarstwach oraz w wielu innych miejscach. Żarówka działa przy napięciu 12V i montowana jest w małych żyrandolach i lampach. Idealna do oświetlenia dekoracyjnego, szczególnie oświetlenia punktowego.

GU5.3 - gwint do oczek LED, kiedyś używany głównie do mocowania żarówek halogenowych. Najczęściej możemy go spotkać w oczkach sufitowych i łazienkach.

R7S - wykorzystywane w kinkietach walcowych i niektórych nowoczesnych żyrandolach o wąskich kloszach. Stosowane także w oświetleniu ozdobnym oraz do podświetlania dzieł sztuki. Pracują zarówno z napięciem 12V jak i 230 V.

MR11 - wtyk z wąskimi widełkami, mały gwint stosowany w żarówkach LED i halogenowych. Tego typu żarówek używa się do oświetlenia dekoracyjnego i dodatkowego.

MR16 - duża żarówka halogenowa lub LED-owa. Stosowana m.in. do dekoracji mebli i do podświetleń gablot sklepowych, często obecna również w sufitach podwieszanych.

Jak dobrać żarówkę do oprawy?

Jeżeli dobierzemy już odpowiedni rodzaj gwintu, zwróćmy uwagę także na główkę żarówki. Zbyt duża główka może nie zmieścić się w wybranej oprawie, z kolei źle dobrany kształt będzie wyglądał niezbyt estetycznie. Zawsze przed zakupem upewnijmy się więc, czy wybrany model spełnia wszystkie nasze oczekiwania.

Jaką barwę światła wybrać?

Lampki biurkowe powinny emitować zimne światło, ponieważ skutecznie stymuluje nas ono do pracy. Ciepła barwa z kolei pozwala się odprężyć i zrelaksować, będzie więc idealna do salonu czy sypialni. Jak odróżnić barwę światła? Im wyższa wartość Kelwinów, tym światło będzie zimniejsze. Barwa ciepła mieści się w przedziale 2700 do 3200 K.

oświetlenie jadalni

Żarówki LED i żarówki energooszczędne — czy warto kupić?

Żarówka LED jest znacznie wydajniejsza niż tradycyjne żarówki, zużywa ok. 80% mniej energii i pracuje zarówno przy wysokim jak i niskim napięciu. Żarówkami LED możemy oświetlać pomieszczenia nawet przez 100 tys. godzin i są one niezwykle odporne na włączanie i wyłączanie. Ciągle emitują dokładnie taką samą ilość światła. Jedyną wadą żarówki LED jest jej cena, niestety modele te są droższe od tradycyjnych.

Dobrej jakości żarówka energooszczędna czasami z kolei bywa lepszym rozwiązaniem niż najtańszy LED. Warto jednak wybierać LED-y, szczególnie te pochodzące od sprawdzonych producentów, ponieważ są one znacznie bardziej ekologiczne i uniwersalne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl